Balss Aprūpes Centrs
• Forums
 

Diskusijas - Balss problēmas - Mani sāk nomākt kaite, ko apkārtējie sauc par "profesionālo slimību" (esmu svešvalodas pasniedzēja...
Erina
30.08.2008 - 21:15
Mani sāk nomākt kaite, ko apkārtējie sauc par "profesionālo slimību" (esmu svešvalodas pasniedzēja...
Mani sāk nomākt kaite, ko apkārtējie sauc par "profesionālo slimību" (esmu svešvalodas pasniedzēja, runāt sanāk caurām dienām). Lieta tāda, ka man pēdējā laikā "pazūd" balss. Tā bija pagājušā gada pavasarī, šogad maijā un nu atkal - augusta beigās. Viss sākas ar it kā parastu saaukstēšanos, sāk sāpēt kakls, bet pat īsti temperatūras nav - nu, nevar taču ar vissīkākajām iesnām un krekšķi skriet pie ārsta pēc slimības lapas! Taču.. tādi tautas līdzekļi, kā aveņu-upeņu tēja, piens ar medu, skalošana ar sālsūdeni, nelīdz; nekāds lielais efekts nav arī no aptiekas bezrecepšu zālēm (iekaisums nepāriet, bet it kā "aiziet dziļāk"), un pēc pāris dienām sāk "zust" balss - tā aizsmok, kaklā jūtu sasprindzinājumu... Nodarbības vadīt vairs nav iespējams. LORa diagnoze: laringīts, balss saišu pietūkums un neslēgšanās, kuru rezultātā strādāt nevarēju 3 nedēļas. Pēc tam vēl nedēļu gāju uz fizioterapijas procedūrām (Amplipuls) - pēc tam balss šķita atguvusi agrāko skaņu, bet man tik un tā bija sajūta, ka balssaites tādas "slābanas". Centos skaļi nerunāt, neklaigāt, nedziedāt. Nu ar 1. septembri jāiet darbā, bet balss atkal nav. Baidos, ka nedēļu pastrādāšu un atkal nevarēšu parunāt. Ko lai iesāku? Par pasniedzēju strādāju jau 8 gadus, bet šī ķibele mani nomoca pēdējos 2 gadus. P.S. Nesmēķēju. Mandeles nav izgrieztas. Uz skolojamajiem nekliedzu.
Baiba
03.09.2008 - 12:14
Varbūt kāds var ieteikt pāris vingrinājumus, kaut pašus vienkāršākos, kā no rīta iesildīt balsi? Un arī strapbrīžos starp lekcijām - kā atpūtināt (vai uzmundrināt, nostiprināt) balssaites? Paldies jau iepriekš!
vokāls
16.02.2009 - 20:37
Balss saitēm visvairāk kaitē dziedāšana ar plati atvērtu muti kā to māca gandrīz visi klasiskie vokālie pedagogi (paldies Dievam runāt tādā veidā vienkārši nebūs iespējams). Pareizi dziedot jācenšas toni virzīt pēc iespējas tuvāk zobiem, bet atverot muti nedabiski platu tonis paliek kaklā un dziedāts tiek "ar saitēm" nevis "uz elpas". Ja skaņas tiks šādi "spiestas" ar saitēm, tad viegli tiks pārpūlēta balss un iegūts saišu iekaisums. Arī daudz runājot jacenšas skaņu virzīt zobos un balstīt ar vēdera presi, tad netiks noslogotas saites. No rīta vēlams nedziedāt agrāk par plkst. 11.00, jo balss tikai tad mostas. Ja tomēr ir jādzied, saitēm noderīgi būs sekojoši vingrinājumi: 1) Nostājaties taisni ar plecu platumā izplestām kājām, nedaudz nolieciet ķermeņa augšdaļu uz priekšu, vēdera apkašdaļu (presi) ievelciet uz iekšu. Tad ievelciet pēc iespējas dziļāku, pilnāku ieelpu, lūpas savelciet kā svilpojot un lēnām (cik vien iespējams ilgi un lēni) izpūtiet elpu caur buntītē savilktām lūpām, turot stingri vēdera presi. Izelpas laikā pleci virzās uz leju, galva ir noliekta ar zodu pie pašām krūtīm. Izelpa virzās gar ķermeni grīdas virzienā. Šis vingrinājums dos saitēm spēku un koncentrēs elpu zobos. 2) Stāvot tajā pašā stājā savelciet muti pēc iespējas platākā (uz sāniem) smaidā, bet vertikāli neveriet muti platāku kā divu pirkstu platumā. Vienlaicīgi maksimāli nolieciet mēles sakni uz leju, bet mēles priekšējo daļu gludi iztaisnojiet (tā nedaudz pieskaras apakšlūpai). Tad ievelciet elpu un dziediet maksimāli garu skaņu Jums ērtā, bet augstā reģistrā - turot muti pārspīlētā smaidā, virziet izelpas strūklu tieši zobos. Izelpas laikā varat izplest un turēt uz priekšu plati izplestas rokas (it kā cenšoties aptvert pasauli) iztēlojoties, ka kermeņa enerģija aiz prieka virzās uz augšu bet skaņa kopā ar elpu caur pieri un zobiem uz leju. Šis vinginājums pareizi nospriegos balss saites un pacels enerģijas tonusu.
vokāls 2
16.02.2009 - 20:43
Biežāk smaidiet! Dziediet un runājiet tikai zobos, nevis kaklā! Smaidot dziediet augšējās skaņas, vidus reģistrā neplātiet muti un ar balsi viss būs ok.
Agnese
12.07.2012 - 16:50
Sveika, Erina. Nezinu, vai Jūs šo lasāt, bet katrā ziņā gribu pastāstīt par savu pieredzi. Strādāju par skatuves runas pasniedzēju. Daru to salīdzinoši nesen, taču mācot citus vislabāk mācīties pašam. Katram cilvēkam var būt ļoti daudz dažādu iemeslu kāpēc balss sāk "neklausīt". Pati esmu gājusi cauri dažādām procedūrām un neskaitāmiem medikamentu kalniem. Mana problēma galvenokārt bija tāda, ka ķermenis nepieļāva strauju sakaršanun un atdzišanu. Uzreiz sākās problēmas ar blakusdobumiem un tad visas sekojošās problēmas. Es pati piekopju metodi, kas patiesībā slēpjas dzīvesveidā. Runa nesākas mutē vai kaklā. Tā sākas elpošanā. Savukārt elpošanas brīvība atkarīga no plaušu tilpuma un diafragmas un ta visa pareizas pielietošanas. Plaušu tilpumu var palielināt nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, kas liek pakļaut elpošanu gribai. Tas var būt sports (vislabāk skriešana vai peldēšana) Joga vai tam līdzīgas nodarbošanās, kas (saku vēlreiz) pakļauj elpošanu gribai. Protams, ka nevajag uzreiz forsēt un skriet līdz ģībonim. Fiziskas nodarbošanās lieliski uzlabo asinsriti, kas arī ir ārkārtīgi balssaitēm. Vēl ir ieteicams lietot 2 l silta šķidruma dienā, jo tas uzlabo gļotādas mitrumu. (Gribu izteikt aizrādījumu :D - skalot kaklu ar sālsūdeni nozīmē vēl vairāk sausināt gļotādas. To ir ieteicams darīt tad, ja ir strutošana. Bet pēc tam, kad "sāls procedūra" pabeigta, kaklu vajag ieeļļot, lai atgūtu gļotādai nepieciešamo mitrumu. Sāls dezinficē un sausina, eļļas - mitrina, nomierina) Šķidrumam nevajadzētu būt gāzētam, karstam vai aukstam. Vilsabāk - remdenam, siltam. Pirms runāšnas, ir svarīgi iesildīties. Atbrīvot ķermeni ar vingrinājumiem, galvenais iekustinot sprandu, plecu zonas muskuļus. Tad jāpāriet uz vingrinājumiem ar elpošanu, un tad pavisam nedaudz ierezonēt balsi ar patskaņu vingrinājumiem. Iesildīšanās runātājam ir tik pat būtiska kā sportistam pirms treniņa vai sacensībām. Runāšnā ir iesaistīti ļoti daudz muskuļu, kurus pirms slodzes vajag pamodināt. Pat
Agnese
12.07.2012 - 16:55
Labi. Izskatās, ka lai pateiktu visu, būtu nepieciešams vairāk vietas.... Ja ir interese, rakstiet uz [email protected]

Jauna ziņa


Vārds:
Virsraksts:
Apraksts:
Lai nodrošinātu nelielu aizsardzību pret spambotiem, lūdzu ierakstiet laukā atbildi uz sekojošu jautājumu:
Cik būs četri plus deviņi? =
 
©2024 "Balss Aprūpes Centrs". Izstrādāts: RDX