Balss Aprūpes Centrs
• Jaunumi
 


balss Otrdiena, 10.oktobrī
3.Vispasaules Balss Kongress Stambulā


 

Šogad no 19.-22.jūlijam Stambulā – pilsētā, kas atrodas starp Āziju un Eiropu , savieno Marmora jūru ar Melno un atrodas Bosfora abos krastos, sabrauca balss aprūpes speciālisti no visas pasaules. Kongresu organizēja Pasaules Balss Asociācija (World Voice Consortium) un Turcijas otorinolaringoloģijas asociācija. Kongresa ievadlekcijā aplūkoja balss izpētes un ārstēšanas attīstību no Galēna laika, kurš pirmais aprakstīja balsenes anatomiju, muskuļus, nervus, balss aizsmakumu, līdz pat mūsdienīgām balss izmeklēšanas un ārstēšanas metodēm

  Profesors Simpsons no ASV kopā ar profesoru Mustafu Gereku demonstrēja balss maiņas operācijas, medicīniskā terminoloģijā sauktas par tireoplastiskām operācijām. Šis nosaukums ir atvasināts no latīņu vārdiem cartilago thyreoidea – vairogskrimslis. Tad, lūk, šo vairogskrimsli dažādi modificējot operācijas laikā, var balsi mainīt. Piemēram, ja pacientam ir augsta balss, bet viņš grib to zemāku, tad izgriežot ar skalpeli virzienā no augšas uz leju katrā vairogskrimšļa pusē pa vienai strēmelei, tās vietas savelkot un sašujot, balss saišu iestiepums mazinās un balss kļūst zemāka. Bet, ja piemēram, kāds transseksuālis pārtopot no vīrieša par sievieti grib augstāku balsi, tad sašuj kopā vairogskrimsli ar zem tā esošo gredzenskrimsli, rezultātā, balss saišu iestiepumam palielinoties un zembalssaišu tilpumam samazinoties balss kļūst augstāka. Profesori deva iespēju arī kongresa dalībniekiem „iemēģināt roku” uz šādu operāciju veikšanu, bet diez vai kāds pacients ļautos eksperimentēt ar savu balseni, tādēļ bija sagādātas aitu balsenes uz kurām interesenti atstrādāja operācijas tehniku



Kongresā tika demonstrēti pacienti, kuriem ievērojami uzlabojās  balss kvalitāte pēc fonopēda nodarbībām. Fonopēds ir speciālists, kas līdzīgi kā logopēds strādā ar pacientu uzlabojot balsi ar dažādu vokālo vingrinājumu palīdzību. Atsevišķas balsenes slimības var tikt izārstētas ar pareizas fonācijas un elpošanas vingrinājumiem bez medikamentozas terapijas, piemēram ,balss saišu nekvalitatīva slēgšanās pie hipofunkcionālas disfonijas (balss saišu vājums). Varu piebilst, ka Dmitrija Hvorostovska foniatrs profesors Pjotrs Černobeļskis man kādreiz teica, ka vokālistam fonopēds ir labs vokālais pedagogs.



Tika aplūkoti interesanti pētījumi par to cik ilgā laikā pēc ķirurģiskas operācijas uz balss saites pilnīgi atjaunojas gļotādas elasticitāte, piemēram, ja ķirurgs nogriež dziedātāju mezgliņu no balss saites, un atbilde skanēja – līdz pusgadam. Vēlreiz tika uzsvērts, cik ļoti svarīgi ir pareizi iesildīt balsi pirms dziedāšanas, lai izvairītos no dažādām balss saišu traumām, līdzīgi kā sportisti iesildās pirms sacensībām.
  Kongresā tika demonstrēta modernākā balss saišu izmeklēšanas aparatūra. Ļoti patika firmas Xion videostroboskopijas iekārta, kad uz 19 collu datora monitora redzamas izmeklējamā dziedātāja balss saites kustībā un piespiežot vienu pogu uzreiz novēro balss saišu kustību palēninājumā, kas dod iespēju ārkārtīgi kvalitatīvi izmeklēt balss saišu gļotādas stāvokli un izprintēt kvalitatīvu balsenes attēla bildi, kā arī iespējama balss akustisko parametru analīze ar dažādu datorprogrammu palīdzību.



Biju gandarīts, ka Latvija ģeogrāfiskā ziņā atrodas starp austrumiem un rietumiem un ārstējot balss problēmas varam paņemt labāko no ASV, Vācijas un tai pat laikā arī no Krievijas, kur ir senas foniatrijas tradīcijas. Kongresā izvērtās diskusijas par hormonālās terapijas pielietošanu. Rietumos vairāk piekritēju ir vispārējai terapijai (t.i. tabletes, injekcijas), savukārt austrumos lokālai terapijai (t.i. uzpilināt uz balss saitēm zāles un vairāk pielietot fizioterapijas metodes). Mans uzskats – vislabāk ir iztikt bez, ja tā varētu teikt „dopinga” medikamentiem t.i. ar klusuma režīmu pēc pārslodzes, dabisku sanējošu eļļas šķīdumu instilācijām uz balss saitēm un fizioprocedūrām, ja nepieciešams. Protams, tādā gadījumā teātrim ir jānodrošina solistu dubultsastāvs visām izrādēm, pie šāda viedokļa pieturās arī vadošie Krievijas un Lietuvas foniatri profesors Černobeļskis un profesors Uloza.



Jāatzīmē, ka kongresā biju pamatīgi uztraucies, jo šī bija pirmā reize manā dzīvē, kad nācās uzstāties no Latvijas puses angļu valodā tik plašas auditorijas priekšā no tribīnes, kur referēja vadošie pasaules balss speciālisti. Mūsu zinātniskais darbs „Balss tipa noteikšana pamatojoties uz balsenes, trahejas un lielo bronhu tilpumu izmantojot digitālo Rtg”, kur tika izpētīti 15 Latvijas Nacionālās Operas solisti – 5 tenori, 5 baritoni un 5 basi izraisīja neviltotu interesi un labas atsauksmes, kā arī novēlējumus turpināt šai virzienā pētniecisko darbu. Man jāpasaka lielu paldies visiem LNO solistiem, kas veltīja savu brīvo laiku un piedalījās zinātniski pētnieciskā darbā.
Nākamais Vispasaules balss kongress notiks Korejā Seulā 2010.gadā.

 Ārsts otorinolaringologs Dins Sumerags 

 

©2024 "Balss Aprūpes Centrs". Izstrādāts: RDX